W jakich lasach żyją ptaki?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych też niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te wielokrotnie docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku znajdują się ponadto w północnej części Azji i Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, bowiem po części traktuje się go jako osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym podróżuje w kierunku południowej Europy albo też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie oraz znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską. Jest to ptak popularny na obszarze naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam w tych rejonach, w których nie rosną wspomniane lasy świerkowe.

Ptak w lesie

Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na całym kontynencie. Mimo, iż w wielu przypadkach za najmniejszego ptaka uznawany jest strzyżyk, to właśnie osiągając co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, ma w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Posiada dosyć dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon.

Obie płci mysikrólika zwyczajnego posiadają podobne tak samo wymiary jak i ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest od spodu ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zauważa się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego wyróżnia się samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *