W jakich lasach żyją ptaki?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych też niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te wielokrotnie docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku znajdują się ponadto w północnej części Azji i Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, bowiem po części traktuje się go jako osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym podróżuje w kierunku południowej Europy albo też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie oraz znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską. Jest to ptak popularny na obszarze naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam w tych rejonach, w których nie rosną wspomniane lasy świerkowe.

Ptak w lesie

Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na całym kontynencie. Mimo, iż w wielu przypadkach za najmniejszego ptaka uznawany jest strzyżyk, to właśnie osiągając co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, ma w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Posiada dosyć dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Czytaj dalej W jakich lasach żyją ptaki?